Otomatik Sulama Sistemi Kurulumu

Otomatik Sulama Sistemi Kurulumu

Yağmurlama Sistemi – Otomatik Sulama Sistemi

Otomatik sulama sistemi kurulumu basit bir işlemdir. Bahçe sulama sistemleri içinde yağmurlama diğer adıyla otomatik sulama sitemi oldukça ekonomik ve zamandan tasarruf eden bir uygulamadır. İş gücü maliyetini düşürür, sulama doğru şekilde ve uygun miktarda olur. Bu yüzden geniş alanlarda sulama sistemleri içinde otomatik sulama sistemleri kurulumu önemlidir.  Özelliklerde dağ evinizde ya da yazlıklarda gitmediğiniz zamanlarda bile sulama sistemleri çalışır böylece evinize gittiğinizde ölmemiş canlı bir bahçe ile karşılaşırsınız. Sulama için başka birine ihtiyaç yoktur. Dolayısıyla süreklilik arz eden bu işten kurtularak başka işlerinizi de yapabilirsiniz. Otomatik sulama sistemi  ile bahçeler düzenli aralıklarla sulanır.

Sulama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sulama sistemleri kontrol ünitesinden gelen sinyalle çalışan solenoid vana ile gerçekleşir. Selanoid vanalar vana kutusu içinde gelen ilgili sinyali alır ve kendini açar.  Sprey ya da rotor sprinklerle sulanacak alana göre alan hesaplaması yapılır.  Seçilen boruların çapları ihtiyaca göre belirlenir. Eğer elektrik yoksa pillerle çalışan bahçe sulama sistemleri mevcuttur. Tabii sulamada hidrofor sulama sisteminde basınç da önemlidir. Yağmurlu havalarda sulama zamanı geldiğinde sensörler sayesinde ıslaklığı algılayınca bahçe sulama sistemleri çalışmaz. Yani boşuna harcanmış bir sulama olmaz. Bu da ekonomik bir kazanımdır.

Bahçe Sulama Sistemlerinde Tıkanıklık Olur Mu?

Otomatik sulama sistemi kurulumu işi için filtre süzme görevini yapar ve Pop upların tıkanmasına engel olur. Pop upların tıkanmaması demek homojen sulama yapan en hassas olan nozıl denilen püskürtücü memelerin görevleri sorunsuzca çalışması demektir. Rotor pop uplar sulanacak bölge büyükse kullanılır. Sulama soldan sağa doğru olur. Sulamada açısını tamamlayınca tekrar başa döner yine soldan başlayıp sağa doğru istenilen açıyı tarayarak sular. Sistem bu şekilde işler. Böylece bölge sulama işlemi tamamlanmış olur.

Bahçe Sulama Sistemleri Projesi

Bahçe sulama sistemleri için sulanacak alan homojen bir yapıda olmalıdır. Bunu için Pop Up ve damla sulama sistemleri gerekir. İthal pop up sprinkler, selonoid vanalar, sulama için zamanlayıcılar,  uzaktan kontrol sistemleri, filtreler, damlama sistemleri bahçe sulama sistemleri projesi için hazırlıkta ön bilgilerdir.