Hazır Çim Yapımında Püf Noktalar

Hazır Çim Yapımında Püf Noktalar

Peyzaj Şirketleri Nasıl Çalışır?

Peyzaj şirketleri Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Peyzaj Mimarları Odasına bağlı olarak çalışmak zorundadır. Peyzaj şirketleri bilimsel, teknik temelli ve yasalara uygun olarak çalışır. Yasal bir sivil toplum örgüttürler. Peyzaj şirketleri yeşil alanların oluşturulması için öncelikli olarak detay projeleri hazırlarlar. Bunu için çalışılacak alanın yapısal ve bitkisel donanımlarını ve yapım ve üretim tekniklerini dikkate alırlar sonra da bunu uygularlar. Mimarlar geliştirdikleri projeleri önce mimarlar odasına göstermek ve onaylatmak zorundadırlar.

Bahçe Bakım Danışmanlık

Peyzaj firmaları Bahçe Bakım Danışmanlık yaparken detay proje çizer ve bahçenin büyüklüğü, ne amaçla ve nasıl kullanılacağını belirler.  Aynı zamanda bahçe bakım danışmanlık toprağın yapısı, alanın içinde bulunduğu iklimi inceler. O coğrafyadaki mevsimlerin geçiş durumunu, bölgenin yağış durumunu, arazinin güneşi nereden aldığı ya da gölgede kalıp kalmadığı, düzenleme yapılacak alanın yönünün (kuzey, güney, vs.)ne tarafta olduğu, arazideki rüzgârın yönü,  arazinin bitkisel ve yapısal durum çalışmaları etkileyecek faktörleri belirler. Araziye hazır çim ekimi için arazinin yapısı ve eğimi hesaplanır ve düzenlenir. Bahçe bakım danışmanlık hizmeti Peyzaj firmaları tarafından profesyonel bir bahçe hizmeti almak isteyenler için çalışan yasal firmalardır.

Hazır Çim Kullanmak Kolay Mıdır?

Hazır çim kullanmak oldukça kolay ve ekonomiktir. Çünkü rulo halinde gelen çim araziye halı serer gibi serilerek kullanıma açılır. Ancak serimden hemen sonra üzerine basılmamalıdır.

Hazır Çim Ekimi Ne Zamandır? Nasıl Olur?

Alandaki toprak ne türlü bir topraktır incelenmesi için toprak analizi yapılır. Topraktaki vitamin ve minerallerine ve bunların oranlarına bakılarak varsa eksikleri tamamlanır. Böylece toprağın kalitesine göre hazır çim ekiminin ve gübrelemenin hangi tipte olacağına karar verilir. Çalışma yapılacak arazinin 30-40 cm. derinlikte toprağı sürülür sonra da tohumlar ekilir. Toprakta hava kalmaması için üzerinden silindir ile geçilmesi gerekir. Çünkü ekim sonrası hava kalırsa tohum tutunamaz, gelişemez ya da boşluklarda küflenme olarak tohumu çürütür. Çimin sulanması akşam vakti olmamalıdır. Akşam vakiti sulanan çim küf yapar. Bu yüzden ulama sabah erken saatlerde ve akşamüzeri güneşin fazla olmadığı zaman diliminde gerçekleşmelidir.