BAHÇE BAKIM TAKVİMİ

BAHÇE BAKIM TAKVİMİ

BAHÇE BAKIM TAKVİMİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Ocak, Şubat, Mart ayları 

Mevsimsel döküntülere müdahele edilmelidir.Çimlerinizin ve bahçe bitkilerinizin  yıpranmamasına özen göstermek için doğru malzeme ile müdehale ettirin.

Bu aylarda mühendis eşliğinde koruyucu ilaçlamalar bahçıvanınıza yaptırılmalıdır.
Toprak altı zararlılarına yönelik uygun doz belirlenerek profesyonel destek alınması önem taşır.

Bu aylardaki önlemler yazın daha az sorun ile karşılaşmamızı sağlayacaktır.
Hava ve toprak neminin iyileşmeye başladığı bu dönemde, dökülmüş yaprakları ve çim alanınızdaki atıkları tırmık ya da havalandırma makinası ile uzaklaştırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Nisan, Mayıs, Haziran ayları


Çeşitli gübre takviyeleri için mevcut durumu gözlemeleyerek hareket edilmelidir.

Ezbere gübre atmayın bu çimin ömrünü hızla kısaltır,hastalık ve zararlılara karşı direncini düşürür. Peyzaj danışmanınıza gübre seçimindeki kriterleri mutlaka sorunuz.
Haziran ayı içerisinde kuru ve sıcak bir hava hakim olacağından çim biçim boyunuzu daha uzun tutabilirsiniz.

Önemli olan çimin dik kalmasıdır. Derin biçmek bu mevsim için yanlış bir yöntem olabilir.


Temmuz, Ağustus, Eylül ayları

Temmuz ayı içinde aynı şekilde düzenli olarak çim biçimine, bahçe sulamasına özen gösterin.Teras bahçe sahibi iseniz güneş ve sıcaklık durumlarını gün içerisinde kontrol edin.Bitkiler bu tip ortamlarda su kaybına daha hızlı tepki göstereceklerdir.Makaslama, bitki altları çapalama v.b. gibi işleri bu ay içerisinde mutlak suretle düzenli olarak takip edin.
Çim alanlarınızda Gübreleme ,periyodik ilaçlama, haftalık kontroller çok önemlidir. Bu aylarda Çim  sıcaklık değişimlerine çok hızlı tepki gösterir.

Gereken önlemleri bilir kişilerce uygulatarak almalı  ve peyzaj danışmanınıza bazı anlık değişimleri yerinde anlatmalısınız. 

Ekim, Kasım, Aralık ayları


Özellikle ayrık otu ve yabani ot mücadelesini uzman danışmanlarla bu aylarda kontrol altına alın ki yaz döneminde bahçenizde geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşmayasınız.
Ekim ayı içinde hava sıcaklığına bağlı olarak çimlerin durağan-uyku dönemleri yaklaştığından büyüme hızları da yavaşlar. Bu anlamda haftada bir biçilen çimlerinizin ihtiyaca göre biçilmesini sağlayın.

Kademe olarak 1-2 kademe makina ayarlarınızı yüksekden biçilecek şekilde ayarlatarak biçimi gerçekleştirin. Bir sonraki döneme hazırlık açısından çim makinenizin başta bıçaklarının keskinliğine baktırarak her tür bakımlarını yaptırın.

Kasım ayı içerisinde çim alanınızda yapılacak çalışamalar oldukça azalacaktır.Bahçe içi yaprak temizliği ile , dökülen yaprakların çokluğu dikkatinizi çekecektir. Bu sebeple mümkün mertebe görünüm yönünde çim alanlara zarar vermeyecek başlığa sahip yelpaze tırmıkları kullandırarak, alanda atık yaprak çalışmalarına müsade edin.


Bahçe bakımı için ay bazında  bir sınıflandırma yapmayı tercih etmiyoruz. Çünkü çim alanlarınız gibi anlık hassasiyet gösterip görünümü kötü yönde etkileyecek kısa vade etkili bir süreç yok denecek kadar azdır. Bahçe bakımları için en önemli kural doğru zamanda doğru uygulamadır. Burada hedef; düzenli ilaçlama, makaslama çapalama, budama, doğru gübre takviyeleri, temiz bitki altları, sulama süreleri etkinliğini net belirleyerek rutin iş programları ile mevcut alanınızı korumak olmalıdır.

Bahçıvanlarınız ile bunu bir noktada sağlayabilirsiniz ancak rutin danışmanlık hizmetleri ile daha kalıcı ve uzun vadede daha az masraflar ile  bakım faaliyetlerinizi sürdürerek doğru ve etkin ürünlerin tedariği ile de  her dönem sağlıklı bir bahçeye sahip olursunuz.

Bakım sadece yaz dönemi işi olarak görülmemelidir. Kış ayları bitki bakımları aynı derecede hatta daha üst düzeyde önem arz eder.